Municipal Officers and Appointees

blueheader
SELECTMEN, ASSESSORS, OVERSEERS OF THE POOR
Gerald L. Gamage – 2014, Chairman Mary Lou Koskela – 2015
Smith Climo – 2016
 
SECRETARY TO THE SELECTMEN
Sherry Tibbetts
 
MODERATOR
Kit Sherrill
 
TOWN CLERK
Donna Climo – 2016
 
TAX COLLECTOR
Donna Climo – 2015
 
DEPUTY TOWN CLERK / TAX COLLECTOR
Jane Mulholland
 
TREASURER
Anita Sherman – 2017
 
DEPUTY TREASURER
vacant
 
AUDITORS
William Brewer
 
SCHOOL COMMITTEE
Adam Harkins -2015 Katherine Tibbetts – 2016
Jane Mulholland - 2017
 
HEALTH OFFICER
Evelyn Norton
 
CODE ENFORCEMENT OFFICER / PLUMMING INSPECTOR
Henry Berne
 
ASSISTANT CODE ENFORCEMENT OFFICER BUILDING INSPECTOR
Jim Gagnon
 
FIRE CHIEF
Gerald L. Gamage – 2015
 
ASSISTANT FIRE CHIEF
Adam Harkins
 
FIRE WARDEN
Gerald L. Gamage
 
DEPUTY FIRE WARDENS
Granville “Ted” Lingard Matthew Thibault
 
FIRE CAPTAINS
Harold Rideout Bruce White Edrick Larkin Matthew Thibault Stephen Gaudette
 
CONSTABLES
Stephen Gaudette Gerald L. Gamage
 
 
CONSTABLE – Squirrel Island
Robert Hopkins
 
SEALER OF WEIGHTS AND MEASURES
State of Maine
 
HARBOR MASTER
Jim Gagnon
Rob Hopkins, Squirrel Island
 
 
HARBOR ADVISORY BOARD
Harold (Skip) Rideout Bruce White
Peter Cole Maynard Brewer
Guy Randlett Dana Hodgdon
L. Whitman Smith
 
PUBLIC WORKS DEPARTMENT
Dennis Andrews Ronald Farnham
 
AMBULANCE SERVICE REPRESENTATIVE
Gerald L. Gamage
 
SHELLFISH CONSERVATION COMMISSION
Ronald Farnham Brent Barter, Warden
Robert Foster Tim Hanley
 
BOOTHBAY REGION REFUSE DISPOSAL DISTRICT REPRESENTATIVE
Robert Hopkins
 
TOWN HALL CUSTODIAN
Ronald Farnham
 
REGISTRAR OF VOTERS
Donna Climo
 
DEPUTY REGISTRAR OF VOTERS
Jane Mulholland
 
EMERGENCY MANAGEMENT
Clarence (Scott) Campbell Granville “Ted” Lingard
 
LIBRARIAN
Linda Brewer
 
ASSISTANT LIBRARIANS
Sandy Bugbee Larsen - Circulation
Ann Roche - Cataloguing
 
 
LIBRARY TRUSTEES
Gerald L. Gamage – 2015 Linda Brewer – 2016
Lyn Shafer – 2016 Matt Cole – 2017
Peter Kidder – 2015
 
PLANNING BOARD
Craig Tukey – 2015 Bruce Joule - 2015
Donald Duncan – 2017, Chairman
Lauren Stockwell – 2016 Jeffrey Brown – 2016
 
PLANNING BOARD ASSOCIATE MEMBERS
Matthew Cole – 2017 William Simonds - 2015 Jennifer Gaudette – 2015
 
 
PLANNING BOARD OF APPEALS
Ed Furber – 2017, Chairman Stephen Gaudette – 2015
Karen Curtis – 2016
 
BOARD OF APPEALS ASSOCIATE MEMBER
Bruce Johnson – 2016
 
BALLOT CLERKS
Ralva Orchard – 2014 Ronald Orchard - 2014 Sandra Thibault - 2014
 
BUDGET COMMITTEE
Lucinda Smith – 2016 Karen Curtis – 2015 Robert Hopkins – 2015
Oliver Cusano – 2017 Matthew Cole – 2017 Celeste Brown - 2016 Smith Climo – 2016
Stephen Gaudette – 2017 Robert Cronk – 2016 Guy Randlett - 2015
 
CEMENTARY TRUSTEES
Betty Goulette – 2016 Evelyn Sherman – 2017 Jean Hasch – 2017
Gail Richter – 2015 Rebecca Singer - 2015 Ronald Orchard – 2016
 
SOUTHPORT HISTORICAL SOCIETY AND HENDRICK’S HILL MUSEUM TRUSTEES
 
Bill Mesmer - 2016 Ronald Orchard – 2017, Chairman
Mary Lou Koskela – 2018 Evelyn Sherman – 2018
Phyllis Cook – 2019 Kathy Bugbee - 2017
Jean Hasch – 2015 Donald Duncan – 2019
Richard Conant – 2015 Robert Eaton – 2016
 
BOOTHBAY REGION WATER DISTRICT TRUSTEES
Smith Climo - 2017 Gerald L. Gamage- 2016
 
 
ANIMAL CONTROL OFFICER
Matthew Thibault
 
RETURN TO DIRECTORY